Windsurfbolt    
vissza  


Az élet 5bft felett kezdődik

Írta: Hollósi Péter (Vento Érd/Buda, www.windsurfbolt.hu)

Nehéz helyzetbe kerülök mindig, amikor a tipikus középhaladó szörföt kell bemutatni. Nálunk, sajnos a középhaladó amatőrök nagy része 8m2 feletti vitorlát és 120 liter környéki szlalomdeszkát használ fő felszerelésként szabadidős szörfözésre is, mivel a nyári időszakban ritka az elegendő szél.
Az igazán szerencsés sporttársaink azonban nem a Balatonon szörföznek nyáron, hanem a görög szigeteken a Meltemiben, vagy más egzotikus, meleg és egyben szeles helyeken. A windsurf ideális szélerőssége 5-6bft, a köznyelvben ez már erős szél, ilyen viszonyok között az esetlenül nagy szlalomfelszerelés már küzdős versenysport és nem szórakozás. Az is tud vidám perceket okozni, de még több mosolyt eredményez az erőlködésmentes siklás, a laza fordulók és a vitorla pillekönnyed kezelése, a játék a hullámokkal. A kategória tipikus felszerelése, és egyben a világon eladott felszerelések zöme 90-105 liter körüli freestylewave / freemove deszka 5.3-5.7m2-es crossover vitorlákkal.

Mit adnak nekünk ezek a cuccok?
Először is ezek a méretek használhatók univerzálisan 5-6bft szélben, azaz adja a száguldás élményét 50km/ó körül, de 1-1.5 méteres hullámokba is be lehet menni, vadulni. Ettől a mérettől már simán bevállalhatók az ugrások, az extrémeknek a freestyle elemek és akár a speedloop is és a wave szörfözés alapjai. Mindehhez az kell, hogy a deszka könnyen forduljon, érzékeny legyen minden mozdulatra és ne csak egyenesben legyen meg a teljes kontroll, hanem a fordulókban és a levegőben is. A 95-100 liter körüli deszkák, külsőre nagyobbacska hullámdeszkák, a maiak szinte centire megegyeznek hosszra a 75-85 literes társaikkal és csak pár centiméterrel szélesebbek. A vonalvezetéssel, árboctalp- és papucspozíciókkal (és a korszerű vitorlákkal) sikerült elérni, hogy akár egy négyzetméterrel kisebb vitorla is elegendő legyen a sikláshoz. A mai trend szerint a 3 szkeges megoldás a legjobb választás, hiszen egy 21-23cm-es középső szkeggel és két pici side-szkeggel hullámos vízen szörfözhetsz, mint a delfinek, de ha laposabb a víz, akkor egyetlen 29-30cm-es szkeggel nagyobb tempót is elérhetsz. A Quatro Power thruster és SuperMini, a Goya One vagy az AHD Expression deszkák indulnak ebben a mezőnyben.

Ekkora deszkákon már kötelező a wasserstart, az átlag szörfös nem tudja könnyen kihúzni a vitorlát, de nincs is rá szükség, mert a szél bőven elég a vízből induláshoz. Helyes technikával és beállításokkal ez a fajta szörfözés nem is fárasztó, azaz a kapott élvezet és a befektetett energia aránya a legmagasabb a stílusok között.
Akár a deszkák, úgy a vitorlák fejlesztése is olyan méreteket öltött, hogy szinte nehéz elképzelni mi jöhet még. A felhasznált anyagok olyan könnyűek és olyan erősek, hogy nem kell félteni manőverek közben. Egyre jellemzőbb, hogy a vitorlagyártók már csak egy, megalkuvás nélküli verziót készítenek, mint például a Goya Banzai, Simmer Apex / Icon, GUN Sails Torro. Azaz nem kell cserélni, ha változik a szél, mert a sebességkülönbség elenyésző, és a kezelhetőség is megmarad az egyébként is széles széltartományban. A korai megsiklás és a túlvitorlázottság közbeni stabilitás egyaránt megoldható egy vitorlával.
A szörfös utazásokat is figyelembe véve, nagyon megéri erre a kategóriára koncentrálni, hiszen az amatőrök a legemlékezetesebb szörfözéseket 5-6bft-ben, szikrázó napsütésben képzelik el, nem lebecsülve a windsurfözés csúcsát viharos szélben, méteres hullámok között.